Zbliżają się święta, dzień ojca, walentynki, urodziny lub imieniny, a Ty szukasz wyjątkowego prezentu dla fana kosmosu, nauki czy astronomii? Nie jesteś do końca w temacie astronomii, a chciałbyś komuś sprawić prawdziwą frajdę nie z tej Ziemi? A może chcesz zrobić prezent po prostu sobie, ale nie masz pomysłu co wybrać? Nic nie szkodzi – poniżej znajdziesz 10 pomysłów na prezent dla fana kosmosu, nauki i astronomii – dla mamy, taty, chłopaka czy dziewczyny, na każdą okazję. Zapraszam. 🙂
Jump to:
- ?️ Pomysł na Prezent – Kosmos, Nauka, Astronomia
- ? 1. Książka o Kosmosie
- ? 2. Lornetka Astronomiczna
- ? 3. Atlas (Mapa) Nocnego Nieba
- ? 4. Latarka Czołowa z Funkcją Świecenia na Czerwono
- ? 5. Teleskop
- ? 6. Kosmiczne Lego
- ? 7. Dobry Film, Gra lub Powieść Science Fiction
- ? 8. Koszulka, Bluza lub Kubek z Motywem Kosmosu
- ? 9. Smartphone lub Tablet
- ? 10. Prenumerata Czasopisma Astronomicznego
?️ Pomysł na Prezent – Kosmos, Nauka, Astronomia
? 1. Książka o Kosmosie
Książka o astronomii jest zawsze dobrym pomysłem na prezent dla fana kosmosu! Na polskim rynku mamy ogromny wybór książek astronomicznych, począwszy od poradników dla początkujących, a na pozycjach stricte naukowych kończąc. Dobrze jest wybrać coś na odpowiednim poziomie obdarowywanej osoby – inną książkę kupimy dla dziecka, a inną dla zaawansowanego dorosłego. Pracownik księgarni z pewnością doradzi w temacie.
? 2. Lornetka Astronomiczna
Astronomia kojarzy nam się z teleskopami. Panuje przekonanie, że na start trzeba kupić koniecznie najlepszy teleskop, na jaki nas stać, żeby w ogóle zacząć przygodę z poznawaniem tajemnic nocnego nieba. Nic bardziej mylnego. Najlepszym pierwszym teleskopem dla początkującego jest dobrej jakości lornetka. Dlaczego? Trzy powody:
- Prostota i łatwość obsługi. Lornetka przychodzi gotowa do użycia. Żadnej kalibracji (np. kolimacji), ustawiania, składania. Wyjmujesz z pudełka, ostrzysz i podziwiasz nocne niebo – ze szczegółami.
- Cena. Dobrą lornetkę kupisz już za kilkaset złotych. Za dobry teleskop trzeba policzyć kilka razy tyle, a do samej tuby trzeba kupić jeszcze jakiś montaż, okulary i filtry – to też idzie w setki, jak nie w tysiące złotych. Oczywiście przez taki sprzęt zobaczymy więcej, ale na sam start w hobby nie jest to konieczne.
- Mobilność. Lornetkę chwytasz z szafki, wychodzisz na balkon czy na podwórko i jesteś gotowy do obserwacji – teleskop wymaga więcej zaangażowania (i często siły dorosłego). A lornetkę po prostu wsadzasz w plecak i jedziesz w Bieszczady podziwiać najlepsze niebo w Polsce. 🙂
Używając odpowiedniej lornetki zdecydowanie przybliżysz sobie widok na Układ Słoneczny, gwiazdy, mgławice (np. Mgławicę w Orionie) czy galaktyki.
? 3. Atlas (Mapa) Nocnego Nieba
Pomimo szerokiej dostępności aplikacji planetarnych – czy to mobilnych, czy na komputery stacjonarne – fizyczny atlas nocnego nieba jest w wielu sytuacjach przydatny. Jeśli rozładuje Ci się bateria albo zapomnisz zabrać ze sobą telefonu, fizyczna mapa nocnego nieba pomoże Ci zorientować się między gwiazdami i gwiazdozbiorami.
? 4. Latarka Czołowa z Funkcją Świecenia na Czerwono
Żeby widzieć w ciemnościach swoją mapę nieba, zaślepki od lornetki czy pokrętła od teleskopu, warto wyposażyć się w latarkę – najlepiej czołową i ze światłem czerwonym. Dlaczego?
Czołowa – żeby oczywiście mieć wolne ręce do pracy przy przyrządach.
Natomiast jeśli chodzi o światło, to standardowe białe oświetlenie psuje adaptację oka do widzenia w ciemności. Na pewno możesz to zauważyć nawet nocą w domu, kiedy się przebudzisz – na początku po ciemku nie widzisz nic, natomiast z upływem sekund i minut zaczynasz widzieć tak dobrze niczym dzikie zwierzę w ciemnościach lasu. To jest właśnie adaptacja oka do ciemności – a światło czerwone jej nie psuje. Czerwonej latarki możesz z powodzeniem używać podczas obserwacji astronomicznych bez utraty zdolności swojego pełnego widzenia nocnego – a oko potrzebuje około 15 minut na pełne zaadaptowanie. Szkoda czasu na zapalanie białego światła i tracenie zdolności w trakcie adaptacji – lepiej zaadaptować się raz i nie psuć sobie tego właśnie dzięki używaniu światła czerwonego.
Wiele latarek ma opcję zarówno światła białego, jak i czerwonego, jak na przykład moja Petzl Actik Core.
? 5. Teleskop
Jeśli dysponujesz większym budżetem, teleskop będzie fantastycznym wyborem na prezent dla każdego miłośnika kosmosu i astronomii – małego czy dużego. Warto tutaj pamiętać o faktycznym przeznaczeniu teleskopu – inny wybierzemy do obserwacji, a inny do astrofotografii. Zdecydowanie tańszą opcją będzie ta pierwsza – nie potrzebujemy tutaj ani wyspecjalizowanego montażu paralaktycznego (do obserwacji zdecydowanie wystarczy azymutalny), ani specjalnej kamery astronomicznej (chociaż jak najbardziej do astrofotografii można też używać standardowych lustrzanek czy bezlusterkowców). Pełny artykuł co do wyboru teleskopu już niebawem na stronie. 🙂
? 6. Kosmiczne Lego
Klocki Lego z motywem kosmosu to świetny pomysł na astronomiczny prezent zarówno dla dziecka, jak i dla dorosłego. Kto z nas nie uwielbiał się tym bawić w dzieciństwie? Mogę się założyć, że każdy dorosły poczuje ogromną nostalgię składając z klocków rakietę kosmiczną czy budując bazę księżycową, a jaką dopiero frajdę będzie mieć dziecko.
? 7. Dobry Film, Gra lub Powieść Science Fiction
Mało jest astronomów-amatorów, którzy nie przepadają za fantastyką naukową. Jeśli akurat pogoda nie pozwala się wybrać pod nocne niebo (chmury, deszcz, za niska temperatura), to szczypta dobrego kina, gry czy powieści będzie trafioną alternatywą dla podróży w kosmos – przynajmniej w wyobraźni.
Kilka propozycji na film to Interstellar, Marsjanin, 2001: Odyseja Kosmiczna, Kontakt, Star Trek czy Gwiezdne Wojny.
Z ciekawych gier o tematyce kosmosu można wymienić Horizon Forbidden West, Kerbal Space Program, Mass Effect, Elite: Dangerous, No Man’s Sky czy The Outer Worlds.
Jeśli obdarowywany lubi literaturę, to z pewnością nie pogardzi takimi pozycjami SF jak Fundacja, Diuna, Hyperion, Problem Trzech Ciał, Spotkanie z Ramą czy Gateway – Brama do Gwiazd.
? 8. Koszulka, Bluza lub Kubek z Motywem Kosmosu
Jeśli osoba, dla której szukasz prezentu, nie jest zwolennikiem noszenia jedynie formalnego stroju, dobrym pomysłem na prezent będzie jakiś element odzieży z nadrukiem nawiązującym do kosmosu – koszulka, sweter, bluza czy sukienka, a do tego kubek, poduszka czy inny element dekoracyjny do domu czy do mieszkania.
? 9. Smartphone lub Tablet
Multum aplikacji astronomicznych dostępnych na dzisiejsze telefony sprawia, że iPhone lub smartphone z Androidem można z łatwością zamienić w przenośne planetarium. Z apkami takimi jak Stellarium Mobile, SkySafari czy RedShift Sky Pro, każdy fan astronomii ułatwi sobie zlokalizowanie ciekawych obiektów astronomicznych na nocnym niebie, pozna ich szczegóły czy dostanie powiadomienia o interesujących wydarzeniach w świecie astronomii.
? 10. Prenumerata Czasopisma Astronomicznego
Mamy na polskim rynku kilka czasopism astronomiczno-kosmicznych, czemu więc nie zasponsorować komuś prenumeraty? To bardzo dobry pomysł na prezent, w dodatku rozłożony w czasie – obdarowywany będzie o nas pamiętał przez całe 12 miesięcy (lub przez inny odpowiedni wybrany przez Ciebie czas trwania). Koszty niewielkie, a świeże informacje i zadowolenie wybranej przez Ciebie osoby gwarantowane. 🙂
Dobrymi wyborami będą między innymi: książka o kosmosie, lornetka, atlas (mapa) nocnego nieba, latarka czołowa, teleskop, LEGO z motywem kosmosu, film lub gra SF, smartphone z aplikacjami astronomicznymi czy prenumerata czasopisma naukowego.
Dodaj komentarz